WordPress Eklenti Kurulumu (3 Farklı Yöntem ile Eklenti Yükleme)

WordPress eklenti kurulumu , WordPress eklenti nasıl kurulur? Sorusunu kesinlikle herkes bilmeli ve WordPress kurulumu ve WordPress Tema kurulumu ile bilmelidir.

Çoğu insan WordPress’i basitliğinden,tema ve eklenti bolluğundan kullanır. O halde bu tarz temel şeyler her zaman işe yarayacağı için bilinmesi gerekmektedir.

WordPress Eklenti Kurma

İyi güzel yazıya başladık da eğer WordPress.com kullanıyorsanız WordPress Admin Panelimde eklentiler sekmesini göremezsiniz. Bunun nedeni de ücretsiz olduğu için bazı şeylerin kısıtlı olmasıdır. Eğer WordPress’te eklenti kurulumu yapmak istiyorsanız WordPress.org’u kullanmalısınız. Bu konu ile daha fazla bilgiye sahip olmak için WordPress.com mu WordPress.org mu yazısına göz atabilirsiniz.

3 şekilde eklenti kurulumu yapabilirsiniz bunlar:

  1. WordPress eklenti kütüphanesinden.
  2. Eklenti dosyasını yükleyerek.
  3.  FTP istemcisi ile eklenti yükleyerek.

WordPress Eklenti Kütüphanesinden Eklenti Yükleme

Aralarında en basit yöntem herhalde budur. Öncelikle WordPress‘e giriş yapıyorsunuz. Sonra WordPress Admin Paneli/Eklentiler/Yeni Ekle sekmesine gidiyorsunuz. Karşınıza çıkan arama kutucuğundan istediğiniz eklentinin ismini yazıp aratıyorsunuz. Daha sonra Hemen yükle butonuna tıklayıp eklentiyi yüklemiş oluyorsunuz.

Wordpress eklenti kütüphanesinden eklenti yükleme

Eklentiyi yükledikten sonra da Etkinleştir butonuna tıklayıp kullanabilirsiniz.

Wordpress eklenti etkinleştirme

Son olarak da Etkinleştirdiğiniz eklentileri Eklentiler/ Yüklü Eklentiler sayfasından bulup Settings (Ayarlar) butonuna tıklayıp gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

WordPress Eklenti Dosyasını Yükleyek Eklenti Kurma

Bu yöntemle satın almış olduğunuz temaları veya da çeşitli platformlardan indirmiş olduğunuz temaları yükleyip kullanabilirsiniz.

Hangi eklentiyi yüklemek istiyorsanız bilgisayarınıza eklentiyi sıkıştırılmış şekilde indiriyorsunuz. Ardından WordPress Paneli/Eklentiler/Yeni Ekle sayfasına gidin. Sayfaya gittikten sonra da üste bulunan Eklenti Yükle butonuna tıklayın.

Wordpress Eklenti Dosyasını Yükleyerek Eklenti Kurma

Eklenti Yükle butonuna tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki resimdeki gibi bir Dosya yüklemenizi sağlayan panel gelecek buradan yüklemek istediğiniz eklentiyi seçip Hemen yükle butonuna tıklayarak yüklüyorsunuz. Sonra da ister dosya yüklendikten sonra ister de dilediğiniz zaman eklentiler bölümünden eklentiyi etkinleştirip kullanabilirsiniz.

FTP ile WordPress Eklenti Kurulumu

Yukarıdaki WordPress eklenti yükleme yöntemlerini deneyip çeşitli nedenlerden dolayı hata alırsanız bu yöntem ile istediğiniz eklentiyi başarılı bir şekilde yükleyebilirsiniz. Bu hata çoğunlukla Hosting firmalarının dosya yükleme limiti koymalarından dolayı yaşanmaktadır.

Bu yöntemle eklenti yüklemek için FTP bilgilerinizi bilmeniz gerekmektedir. Eğer bilmiyorsanız Hosting firmanızın destek ekibine yazıp bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Hadi anlatıma geçelim.

İndirmiş olduğunuz eklenti büyük bir ihtimal sıkıştırılmış bir biçimde gelir. Öncelikli işimiz bu sıkıştırılmış dosyayı dışarı çıkarmak olacaktır. (WinRAR programını tavsiye ederim)

Dosyaları sürekle bırak yaparak veya da Dizine çıkart yöntemi ile dışarı aktarıyoruz.

WinRAR dizine çıkart

Sıra geldi bu dosyayı  FTP ağına bağlanıp eklentiler bölümüne yüklemeye. File Zilla programını indirip kuruyorsunuz. File Zilla’yı açıp FTP bilgilerinizi girip Hızlı Bağlan butonuna tıklayıp bağlanıyorsunuz. Daha sonra buradan public_html/wp-content/plugins yolunu takip dışarı çıkartmış olduğumuz dosyayı tutup plugins klasörünün içerisine bırakıyoruz. Bu sayede eklenti yüklenmiş oluyor. Tüm adımların sonundaki gibi WordPress panelinden eklentiler bölümüne gidip eklentiyi etkinleştirip kullanabilirsiniz.

Wordpress FTP'den eklenti yükleme

Umarım WordPress Eklenti Kurulumu , WordPress Eklenti Yükleme başlıklı makale işinize yaramıştır. Bir sonraki makalede görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Sevgini paylaş

Leave a Reply