WordPress Google Analytics Kodu Ekleme

WordPress Google Analytics Kodu Ekleme başlıklı yazımız ile sitenizde olup bitenleri öğrenebileceksiniz.

Profesyonel bir şekilde sitenizi yönetmeniz için sitenizin durumunu,ziyaretçilerin nereden geldiğini,ziyaretçi kitlenizi ve sitenizde yer alan sayfaların hız ve bir dünya şey için Google Analytics aracını kullanmanız gerekiyor.

Sitemizde bir dünya WordPress Dersleri olduğunu biliyor muydunuz?

Eğer direk asıl konu olan WordPress Google Analytics Kodu Ekleme olayına geçmek için baya bir aşağıya inin :/

Google Analytics Nedir?

Google Analytics nedir? Sorusuna kısaca Web sitemizin ziyaretçileri ile istatistiklerini  görebileceğiniz bir sistem olarak cevaplayabiliriz.

Bu servis ile aşağıdaki listedekileri ve daha sayamadığımız birçok şeyi öğrenebilirsiniz

 • Sitede yer alan ziyaretçileri anlık veya genel olarak görebilme.
 • Ziyaretçilerin sitenize hangi anahtar kelimeyi yazıp geldiği.
 • Ziyaretçilerin sitenize direk organik mi yoksa çeşitli siteler ve platformlardan mı geldiğini.
 • Ziyaretçilerin sitenizde hangi sayfada ne kadar zaman geçirdiğini.
 • Sitenize gelen ziyaretçilerin ortalama yaşları.
 • Sitenize gelen ziyaretçilerin hangi Akıllı cihaz ve modeli ile geldiği.(Telefon,bilgisayar…)
 • Ziyaretçilerin cinsiyetleri.
 • Kullandıkları tarayıcılar.
 • Coğrafi bilgileri.
 • Siteniz ile ilgili çeşitli raporlar…

Genel olarak Analytics üzerinden bulunan ana sayfalar göz atalım:

 • Ana Sayfa: Kullanıcılar,oturumlar,hemen çıkma oranı,oturum süresi,şu anki etkin kullanıcı sayısı,trafik kanalları,kaynak/araç,yönlendirmeler,kullanıcılarınız nerede,en iyi performans gösteren cihazlarınız hangileri?, kullanıcılarınız hangi sayfaları ziyaret ediyor?,kullanıcılar ne zaman ziyaret ediyorlar gibi şeyleri öğrenebilirsiniz.
 • Özelleştirme: Gösterge tabloları,özel raporlar,kayıtlı raporlar ve özel uyarılar bu kısımda bulunup oluşturulup veya düzenlenebilir.
 • Gerçek Zamanlı: Genel bakış,yerler,trafik kaynakları,içerik,etkinlikler ve dönüşümleri bu sayfadan bulabilirsiniz.
 • Kitle: Genel bakış,etkin kullanıcılar,Yaşam boyu değer,kohort analizi,kitleler,kullanıcı gezgini,demografi,davranış,teknoloji,mobil,cihazlar arası,özel karşılaştırma,kullanıcı akışı burada bulunmakta.
 • Edinme: Genel bakış,tüm trafik,google ads,search consol,sosyal,kampanyaları burada bulabilirsiniz.
 • Davranış: Genel bakış,davranış akışı,site içeriği,site hızı,site arama,etkinlikler,yayıncı denemelerini buradan bulabilirsiniz.
 • Dönüşümler: Hedefler,e-ticaret,çok kanallı huniler burada.
 • İlişkilendirme: Ücretsiz veriye dayalı ilişkilendirme modeli,kredi değişim analizi,kanallar arası dönüşüm yollarını da buradan bulabilirsiniz.

Analytics hakkında genel bilgileri verdiğimize göre kayıttan tutun kodu sitemize eklemeye kadar beraber ilerleyelim.

Google Analytics hesabı oluşturmak

Analytics hizmetini kullanmak için buradan Google Analytics sayfasına gidip buradan Ücretsiz kurulum yapın,ölçüme başla butonuna tıklayın

Google Analytics'e kayıt

Karşımıza hemen aşağıdaki gibi hesap adının girileceği yer ve Hesap Verilerinin Paylaşım Ayarları kısmı geliyor burayı isteğe göre doldurup sonraki yazan butona tıklıyorsunuz.

Google Analytics hesap adı

Sonrasında karşımıza Neyi ölçmek istiyorsunuz? yazan bir sayfa gelecek biz WordPress sitesi veya herhangi bir farklı alt yapı kullanan sitede kullanmak istiyorsak Web seçeneği olanı seçip sonraki diyoruz.

Hangi siteyi ölçmek istiyorsunuz?

Açılan Mülk ayarları kısmından Web Sitesi Adını,Web Sitesi URL adresini, Sektör ve Raporlama saat dilimini seçiyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken Web Sitesi URL adresini SSL kullanıyorsanız https://  kullanmıyorsanız http:// olarak seçmeniz.

 Analytics Mülk bilgileri

Hemen yukarıdaki adımdaki bilgileri doldurup Oluştur butonuna tıkladıktan sonra Google Analytics Hizmet Sözleşmesi Şartları sayfası karşınıza gelecek. Buradan ülkeyi Türkiye seçip gerekli hizmet şartlarını kabul ediyoruz.

Google Analytics Hizmet Sözleşmesi Şartları

Evet, sonunda Google Analytics kayıt işlemi bitti. Sırada Analytics izleme kodunu sitemize eklemek kaldı. (En heyecanlı kısım :D)

WordPress Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir?

Biliyorum baştan beri oku uygula yaparak sizi biraz sıktım. Sırada işin heyecanlı yanı,yani Google Analytics Kodunı siteye ekleme kısmına geldik.

Bu işlemi eklenti veya eklentisiz olarak 2 şekilde yapabilirsiniz. Bu işin başlarında eklentisiz yapmanın daha iyi olduğunu biliyordum ama sonraları baktım gördüm ki Web sitemin hızını test ederken sitemizi azda olsa yavaşlattığını gördüm.

Uzun lafın kısası bu kodu ya sitenizin sonucusuna atıp gerekli ayarları el ile yapacaksınız yada bu gibi işlemleri otomatik kullanan eklentiler kullanacaksınız.

WordPress Eklentisiz Google Analytics Kodu Ekleme

Eklentisiz olarak WordPress sitenize Google Analytics kodu ekleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz nokta, kodu eklediğiniz sayfanın tüm sitede yer alan sayfalar da yer alması. Yani doğru bir sayım için Google Analytics kodunu header.php veya da footer.php dosyalarını ekleyebilirsiniz.

Google Analytics Kodunu header.php Dosyasına Eklemek

 • Öncelikle Google Analytics kodunu Analytics hesabınızın Yönetici kısmına girip mülkü seçtikten sonra izlenme Bilgileri/izleme Kodu/sayfasına gidip oradan kodu kopyalıyorsunuz.
 • Sonra WordPress başlangıç sayfasına gidip Görünüm/Tema düzenleyici yolunu takip ediyorsunuz.
 • Buradan kullanmış olduğunuz temayı seçip hemen sağda yer alan header.php yani tema üst bölümü dosyasına giriyorsunuz.
 • Buradan almış olduğunuz kodu </head> kapanış etiketinden bir önceki kısma yapıştırıp kaydediyorsunuz.
 • Bazı temalarda kod eklendikten sonra herhangi bir sorun yaşandı hatası alabilirsiniz. Bu gibi durumlarda sitenizin yer aldığı Hosting hesabını giriş yapıp dosya yöneticisinden veya da FileZilla’dan FTP bilgilerini girip public_html içerisinden header.php dosyasını bulup kodu ekleyebilirsiniz.
Google Analytics Kodunu header.php Dosyasına Eklemek

Google Analytics Kodunu functions.php Dosyasına Eklemek

Bazı tema yapımcıları tema dosyasına header.php adında bir dosya eklemiyor bu gibi durumlar da ya Google Analytics Kodunu functions.php eklemeniz gerekiyor.

add_action('wp_head','my_analytics', 20);
function my_analytics() {
?>
<!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->
<script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id='UA-155048572-1'"></script>
<script>
 window.dataLayer = window.dataLayer || [];
 function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
 gtag('js', new Date());
 gtag('config', 'UA-155048572-1');
</script>
<?php
}
 • Yukarıdaki kodu Görünüm/Tema düzenleyici yolunu takip ederek hem sağda bulunan functions.php dosyasının sonuna ekliyorsunuz.
 • UA-155048572-1 yerine kendi İzleme kimliğini yazmayı unutma!

WordPress Eklentisi ile Google Analytics Kodu Ekleme

Yukarıdaki basit ama karmaşık olaylara hiç giremem diyorsanız eklenti ile basit bir şekilde kodu sitenize ekleyebilirsiniz.

WordPress eklenti kurma adlı makalemiz ile nasıl eklenti kurulur? sorusunu öğrenebilirsiniz.

Piyasada bir dünya eklenti içinden ayıklayıp bulduğum en iyi eklenti Google Analytics Dashboard Plugin for WordPress by MonsterInsights eklentiyi indirip etkinleştiriyoruz.

Daha sonra eklenti ayarlarına gelip Launch Setup Wizard ( Kurulum Sihirbazını Başlat) butonuna tıklıyorsunuz.

Wordpress Analytics Eklentisi Kurulumu

Welcome to MonsterInsights! (MonsterInsights’a hoş geldiniz!) sayfası karşınıza gelecek buradan size Web sitenizin hangi kategoride yer aldığını soruyor. Seçimi yapıp Save and Continue düğmesini tıklıyorsunuz. Business Website:İşletme Web Sitesi,Publisher (Blog): Blog sitesi Ecommerce: E-ticaret

MonsterInsights eklenti kurulumu

Karşınıza gelen Connect MonsterInsights to Your Website ( MonsterInsights’ı Web Sitenize Bağlayın ) sayfasında yer alan Connect MonsterInsights butonuna tıklıyorsunuz.

connect monsterInsights

Daha sonra Gmail ile bağlantı kurup Analytics kodunu otomatik çekeceği hesabın hangisi olduğunu soruyor. Hesabı seçip devam edin.

Karşınıza çıkan izinlere de evet dedikten sonra açılan yeni sayfadan Buradan hesabınızda birden fazla mülk varsa seçme imkanı sağlıyor. hangi hesabınız için Analytics kullanacaksanız seçip devam edip WordPress Google Analytics Kodu Ekleme olayını halletmiş oluyorsunuz.

Sevgini paylaş

Leave a Reply