WordPress İletişim Formu Nasıl Eklenir?

Bu makalede WordPress iletişim formu ekleme veya WordPress iletişim formu oluşturma hakkında muhteşem bilgiler vereceğiz.

Bir önceki makalelerimiz de WordPress kurulumundan tutun WordPress rehberi hakkında bilgi verdik. Sırada WordPress sitesine iletişim formu eklemek kaldı.

WordPress iletişim Formu Eklentisi

Piyasada iletişim formunu kodlar ile de oluşturabilirsiniz ama şöyle bir var ki ne kadar kodla oluşturursanız oluşturun Contact Form 7 kadar iyi olacağını düşünmüyorum. Ne gerekiyorsa adamlar eklemiş. Eklentiyi kurup birkaç dakika içerisinde sitenize iletişim formu ekliyorsunuz 😀

Biz makaleimzde Contact Form 7 ieltişim formu ayarları hakkında konuşacağız isterseniz aşağıdaki iletişim formlarını da kullanabilirsiniz.

  • Form Maker by 10Web
  • Contact Form by WPForms
  • Kali Forms
  • HappyForms….

Contact Form 7 Kurulumu

Contact Form 7 ayarlarına gelecek olursak öncelikle aşağıdaki adımları sırası ile yapıyoruz.

  1. Sitenize admin girişi yapıyorsunuz.
  2. Soldaki panelden Eklentiler/Yeni ekle‘ye tıklayın.
  3. Contact Form 7 eklentisini aratıp bulduktan sonra Hemen yükle ardından da Etkinleştir butonuna tıklayın.
Contact Form 7 Kurulumu

Contact Form 7 Ayarları

WordPress iletişim eklentisini etkinleştirdikten sonra tekrardan başlangıç menüsüne gelip (sol taraf) İletişim/Yeni ekle kısmına gidiyorsunuz.

Sizden iletişim formu için bir başlık isteyecek dilediğiniz başlığı belirleyip isteğe göre de hemen aşağıdaki bulunan Form alanından metin,eposta,URL,tel,sayı,tarih,çoklu metin alanı,aşağı açılır menü,onay kutuları,radyo düğmeleri,kabul,küçük soru,dosya,gönder bileşenlerini herhangi bir satıra ekleyebilir veya da varsayılan olarak gelen yazıları değiştirebilir yada silebilirsiniz.

Contact Form Form ayarları

Contact Form Posta ayarları kısmından da postanın kime gideceği,kimden geldiği,konusunun ne olduğunu,ek başlıklarını,ileti gövdesini falan kendinize göre ayarlayıp kaydedebilirsiniz.

Contact Form Posta ayarları

Tabi burada yer alan mail adresleri sallama falan değil. Genellikle insanlar kurumsal bir iş yapıyorsa Webmail adı verilen Domain uzantısına sahip olan mail adresleri kurup buraya ekliyor. cPanel kullanıyorsanız hemen aşağıdaki gibi hızlı bir şekilde mail oluşturabilirsiniz.

cPanel hızlı Mail oluşturma

Geriye kalan ileti ayarları ve ek ayarları da isteğinize göre düzenleyebilirsiniz. İletiler kısmında kendiniz yaparsınız herhalde

Her neyse yukarıdaki Contact Form ayarlarını hallettikten sonra Kaydet butonuna tıkladığınız anda size bir kod verecek. (Hemen aşağıdaki mavi kısımda bulunan)

Contact Form kodu

Oluşturmuş olduğunuz iletişim formunuzu yayınlamak için bu kodu kopyalayıp herhangi bir sayfa veya bölüme yapıştırdığınız anda aşağıdakine benzer bir görünüm elde edip WordPress İletişim Formu olayını çözmüş oluyorsunuz.

Wordpress iletişim formu ekleme
Sevgini paylaş

Leave a Reply