WordPress Kurulumu

WordPress Kurulumu hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Herkese selamlar, Dünyada en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress’i bu makalemizde beraber kuracağız.

Öncelikle bu işlemleri yaparken Domain ve Hosting hesabına ihtiyacımız var. İleri ki günlerde bunların gerekmediği WordPress Localhost Kurulumu makalesine de değineceğim.

Tamamen ücretsiz ve açık kaynak kod ile yayınlanan WordPress, geniş tema ve eklenti desteği ile hiç bir kod bilgisi bilmeden profesyonel bir site açmanıza yarıyor.

Ayrıca Türkiye’nin en büyük WordPress rehberi sayfasında buna benzer bir dünya makale olduğu aklınızda bulunsun.

WordPress.org ve wordpress.com’un Farkı Nedir?

WordPress.com, kullanıcılarına Hosting ve Alan adına ihtiyaç duymadan internet sitenizi oluşturabileceğiniz bir platformdur. Kulağa hoş geliyor olabilir ama yazının devamında her şeyi anlayacaksınız 😀

WordPress.org ise Hosting ve Alan adı alarak profesyonel internet sitesi oluşturabileceğiniz bir platformdur.

WordPress.com‘da PHP kodunu değiştiremez eklenti ve tema yükleyemezsiniz. Hatta mevcut temalar da bile özelleştirmeler kısıtlıdır.

WordPress.org’da ise İstediğiniz kodu değiştirebilir istediğiniz tema ve eklentiyi yükleyebilirsiniz.

Anlayacağınız üzere WordPress.org okyanus gibi geniş ve özelleştirmeye açık. Bizde bu makalemizde Wp kurulumunu bu şekilde anlayacağız.

WordPress Kurulumu Öncesi Bilmeniz Gerekenler

WordPress’i otomatik veya da el ile detaylı bir şekilde kurabilirsiniz. Peki bu 2 farklı Wp kurulumunda herhangi bir fark var mı?

Eğer el ile kurarsanız hem tecrübe edinmiş olursunuz hem de MySQL veri tabanı,MySQL Kullanıcı adı ve şifresini kendiniz belirleyebilirsiniz.

Farkındayım WordPress Kurulumu için başta bilinmesi gereken bilgileri verdiğim için biraz sıkılabilirsiniz. Her neyse son olarak alan adı ve Hosting ve birkaç şey hakkında kısa bir açıklama yapıp kuruluma geçiyorum.

Domain (Alan Adı) Nedir?

İnsanların web sitenize ulaşmasını sağlayan adres olarak tanımlayabiliriz. Aynı domain ve uzantısını domain düşmeden kimse alamaz. Domain uzantısı olarak da dünya da en çok .com .net .org ve edu.gov.tr kullanılmaktadır.

Hosting (Barındırma Hizmeti) Nedir?

Sitenize ait dosyalar sizce nerede depolanıyor hiç merak ettiniz mi? Bilgisayarınızda olacak hali yok ya 😀 Hosting bir nevi sitenizin dosyalarının tutulduğu özel olarak tasarlandığı disk veya bilgisayar diyebiliriz. WordPress için kesinlikle Linux Hosting tercih edilmektedir.

DNS Yönlendirmesi 

Şöyle bir düşünün Domain adresinizi sahip olduğunuz bir Hosting ile nasıl bağlayabilirsiniz? Evet devreye DNS yönlendirmesi giriyor. DNS yönlendirmesini yaparak hostinginiz ile domaininiz arasında bağlantıyı sağlamış olursunuz.

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Domain adresinizi ve hostinginizi alıp DNS yönlendirmesi yaptıktan sonra ister elle ister de otomatik WordPress kurulumunu yapabilirsiniz.

Bu iki yönteme de detaylı bir şekilde değineceğiz. Biraz kolaya kaçmayıp el ile kurulumu yaparsanız hem sizin için güzel bir deneyim olur hemde bir şeyler öğrenmiş olursunuz. Hadi gelin isterseniz iki yönteme de geçelim.

cPANELWordpress Kurulumu

1. cPANEL WordPress kurulumunu başaralı bir şekilde yapmak için DNS yönlendirmesini yaptıktan sonra cPANEL’e giriyoruz. Yukarıdaki arama kısmına ”Etki Alanları” yazıyoruz ve Etki alanları kısmına giriyoruz. (Veya da kısa yoldan direk cPanel üzerinden Dosyalar bölümündeki Dosya Yöneticisi‘ne tıklayarak public_html dizinini görüntüleyebilir ve direkt olarak 5. maddeden devam edebilirsiniz.)

cPANEL etki alanları

2. Eylemler bölümünden Yönet’i seçin.

cPANEL yönet

3. Karşınıza çıkan Etki Adı Bilgileri bölümünden public_html linkine giriyorsunuz.

4. public_html kök dizinine ulaştıktan sonra buraya WordPress dosyalarını indirip atmanız.

5. Buradan güncel WordPress dosyalarını .tar.gz şeklinde indiriyorsunuz.

6. Dosya Yöneticisi panelinin üst kısmında yer alan Yükle butonuna tıklayarak .tar.gz şeklinde indirdiğiniz dosyayı yüklüyorsunuz.

cPANEL WordPress Yükle

7. . Yüklediğiniz WordPress dosyasına sağ tıklayarak Extract seçeneğine tıklıyorsunuz.

cPANEL extract

8. Burada karşınıza dosyanın nereye çıkacağı soruluyor, /public_html yolunu yazıp Extract File(s) butonuna tıklıyorsunuz.

Çıkar

9. Dosyalarımızı wordpress adlı klasöre çıkarmış olduk. Şimdi bu klasör içerisinde bulunan tüm dosyaları seçip public_html dizinine taşıyorsunuz.

Wordpress dosyalarını taşıma

10. Şimdi eğer istiyorsanız wordpress dosyasını ve başta .tar.gz dosyalarınızı silin. Hem yer kaplamaz hemde boşu boşuna orada bulunmaz 😀

11. Evet sıkıldığınızı biliyorum ama daha her şey bitmedi. Sırada MySQL veri tabanı, kullanıcı adı ve şifresi kurulumu var 😀

12. cPANEL üzerinden MySQL Veritabanı Sihirbazı’na tıklıyorsunuz.

Veri tabanı sihirbazı

13. Herhangi bir veri tabanı ismi girip Bir Sonraki Adım yazısına tıklıyorsunuz.

Bir veri tabanı oluştur

14. Bu adımda biraz önce oluşturmuş olduğumuz veri tabanı için hem kullanıcı adı hemde şifre tanımlayıp kullanıcıyı oluştur yazısına tıklıyorsunuz.

Veri tabanı kullanıcı oluştur

15. Son adımda ise oluşturmuş olduğumuz veri tabanına kullanıcı ekleyip Tüm ayrıcalıkları vermek olacak. Ayrıcalıkları verdikten sonra Bir sonraki Adım yazısına tıklıyorsunuz.

cPANEL tüm ayrıcalıklar

16. Şimdi sıra, biraz önceki oluşturduğumuz bilgileri WordPress kurulum ekranına girmek.

17. Tarayıcınızın adres çubuğuna WordPress kuracağınız site adresini yazın. (Örnek: wpogren.com)

18. Karşınıza Wodpress kurulum ekranı gelecek buradan Başlayalım butonuna tıklıyorsunuz.

Wordpress başlayalım

19. Biraz önce oluşturmuş olduğumuz Veritabanı ismi,Kullanıcı adı ve parolayı giriyorsunuz. ( Veritabanı sunucusu localhost ve Tablo ön eki wp_ olarak kalsın. )

WP kurulumu

20. Biraz önce Gönder yazısına tıkladıktan sonra karşınıza ”İşte bu! Yüklemenin bu aşamasını başarıyla tamamladın. WordPress bundan sonra veritabanı ile iletişim kurabilir. Eğer hazırsanız başlayalım…” yazısı gelecek. Kurulumu çalıştır butonuna tıklayıp devam ediyorsunuz.

21. Son olarak da Site başlığı, Kullanıcı adı, Parola, E-posta adresini kendinize göre girip WordPress’i Kur butonuna tıklayıp işlemleri bitiriyorsunuz.

Wordpress hoş geldiniz

NOT: Son adımda yer alan Arama motoru görünürlüğü kısmını işaretlerseniz siteniz arama motorlarında indeks almaz. Başlar da bu ayarı açmanız da fayda var. Siteyi tam hazırlayınca siteadresiniz.com/wp-admin/options-reading.php sayfasında yer alan Arama motoru görünürlüğü kısmından tiki kaldırırsanız indeks almaya başlar.

FTP Üzerinden WordPress Kurulumu

FTP üzerinden wordpress kurulumunu yapmak için öncelikle FTP programı gereklidir. Size kendimin de kullandığı FileZilla programını tavsiye ediyorum.

 1. https://filezilla-project.org/ adresinden FileZilla programını indirip kuruyorsunuz.
Wordpress FileZilla Kurulumu

2 https://tr.wordpress.org/download/ adresinden WordPress’i indiriyorsunuz.

Wordpress indir

3. Sırada veri tabanı oluşturmak var. Bu veri tabanı bir nevi bir beyin gibidir. Çoğu önemli şey burada bulunur. cPANEL’e girip Veri tabanları bölümünden MySQL® Veritabanı Sihirbazı bölümüne giriyorsunuz.

Veri tabanı sihirbazı

4. Açılan sayfadan istediğiniz veri tabanı ismini yazdıktan sonra Bir Sonraki Adım butonuna tıklayıp bir sonraki sayfaya geçiyorsunuz

Bir veri tabanı oluştur

5. Sırada veri tabanı kullanıcı ismi ve şifresi oluşturma var. Buradan istediğiniz şifre ve kullanıcı adını belirledikten sonra Kullanıcı oluştur butonuna tıklıyorsunuz.

Veri tabanı kullanıcı oluştur

6. Açılan sayfa da tüm ayrıcalıklar kutusuna tıklayıp Bir Sonraki Adım butonuna tıklayıp veri tabanını oluşturup gerekli ayrıcalıkları vermiş oluyorsunuz.

cpanel tum ayricaliklar

7. İndirmiş olduğunuz WordPress dosyaları sıkıştırılmış bir şekildedir öncelikle bu dosyayı dışarı çıkarıyoruz. (Ben WinRAR programı ile dosyaya basılı tutup masa üstüne çıkarıyorum.)

wordpress dosyasini disari cikar

8. Sırada dışarı çıkardığımız WordPress dosyalarını sonucumuz da bulunan public_html konumuna atmak kaldı. FileZilla programını açıp FTP sunucu bilgilerinizi girip bağlandıktan sonra karşınıza çıkan klasörlerden public_html olanı açıp daha önce dışarı çıkarmış olduğunuz WordPress klasörüne girip hepsini seçip (CTRL+A) FileZilla programı içerisinde bulunan public_html klasörüne sürüklüyorsunuz. (Eğer bu klasörü bulamıyorsanız büyük ihtimal ”httpdocs” adında bir klasör olacak ona atın.)

9. Sırada WP kurulumu var. site adresini yazıp karşınıza gelen kurulum ekranında Başlayalım! butonuna tıklayıp bir sonraki adıma geçiyorsunuz.

wordpress baslayalim

10. Yeni açılan sayfadaki bilgileri doğru bir şekilde giriyorsunuz. –Veritabanı sunucusu: localhost Tabloyu ön ekini de: wp_

wp kurulumu

11. Bir adım öncesi bilgileri girdikten sonra yeni açılan sayfada Kurulumu çalıştır butonu gelecek tıklayın ona.

12. Açılan Hoş Geldiniz ekranında bilgileri kendinize göre girip WordPress’i Kur butonuna tıkladığınız anda kurulumu tamamlamış olursunuz.

wordpress hos geldiniz

cPANEL ile Otomatik WordPress Kurulumu

cPANEL otomatik WordPress kurulumu yöntemini eklemeden önce baya bir düşündüm. Nedeni ise bu yöntemin Linux Hosting paketlerinde farklı panele sahip olması. Her neyse ben bu anlatımı Veridyen firması üzerinden yapıyorum. Diğer firmalarda da buna benzer şekilde yöntemi uygulayabilirsiniz

 1. Hosting yönetim panelinden cPANEL’e girdikten sonra ana sayfa da Softaculous Apps Installer,Otomatik Yükleyici veya da Tek tıkla Script kurulumu kısmı olacak bunlardan herhangi biri olması lazım bunlara girdikten sonra WordPress’i seçin.
Tek tıkla wordpress kurulumu

2. WordPress’i seçtikten sonra karşınıza WordPress kurulumu için gerekli bilgileri girmenizi isteyen bir sayfa açılacak. Buradan Install (Yükle) butonuna tıklayınca Quick Install (Hızlı kurulum) Custom Install (Özel kurulum) gelecek buradan size önerim Custom Install olanı seçmeniz.

wordpress ozel kurulum

3. Custom Install (Özel kurulum) yöntemini seçtikten sonra karşınıza aşağıdaki ayarlar gelecek bunları anlattığım şekilde yaparsanız sorunsuz bir kurulum yaparsınız.

otomatik wordpress nasil kurulur
 • Choose the version you want to install (Yüklemek istediğiniz WordPress sürümü.) En son sürümü seçerseniz yeni özelliklere sahip olup daha önceki sürümlerdeki hatalardan ve açıklardan kurtulursunuz.
 • Choose Installation URL( Kurulum URL) Buradan istediğinizi seçebilirsiniz. Tavsiyem: https://
 • Yükleme dizini: Burayı boş bırakırsanız herhangi bir alt dizine WordPress kurulmaz. Yani siteadresi.com gibi olur. Yada buraya blog yazarsanız siteadresi.com/blog alt dizinine WordPress kurulmuş olur. Tavsiyem boş bırakın.
 • Site Name(Site ismi) ve Site Description (Site açıklaması) Burayı keyfinize göre bir şeyler yazabilirsiniz.
 • Enable Multisite (WPMU) WordPress blogunuz için Multisite seçeneğini etkinleştirebileğiniz bir kısım. Boş bırakın.
 • Admin Username(Yönetici ismi),Admin Password(Yönetici Şifresi) ve Admin Email(Yönetici E-mail adresi) buraları kendinize göre giriyorsunuz.
 • Select Language (Dili seçin) WordPress’i hangi dilde kullanmak istiyorsanız o dili seçiyorsunuz. Daha sonra WordPress panelinden dili değiştirebilirsiniz.
 • Limit Login Attempts (Loginizer)  Bu seçeneği işaretlerseniz Kurulum sihirbazı sitenizi Bruteforce saldırılarına karşı koruyan bir eklenti yükleyip etkinleştirir.
 • Classic Editor Eski klasik editörü yükler tavsiyem hiç bulaşmayın WordPress Gutenberg editör daha gelişmiş ve daha modern.
 • Advanced Options (Gelişmiş seçenekler) kısmını açtığınızda buradan Veri Tabanı Adı, Tablo önekini,Otomatik Yükseltme gibi ayarları değiştirebilirsiniz. Tavsiyem tema ve eklentileri otomatik yükseltmeyin.
 • Select Theme (Tema seçin) buradan da beğendiğiniz herhangi bir temayı ücretsiz yükleyebilirsiniz.

Yukarıdaki ayarları anlayıp son kısımda yer alan tema seçimi de yaptıktan sonra yükle butonuna tıklayıp WordPress kurulumunu başlatıyorsunuz. Kurulum bitince karşınıza Tebrikler, kurulum başarılı. ve Yönetim URL adresi gelecektir. Bundan sonrası için beklemede kalın 😀

WordPress Kurulumu makalesi hakkında aklınıza takılan soruları ve sorunları hemen yorumlar da bildirebilirsiniz.

Sevgini paylaş

Leave a Reply