WordPress Menü Ekleme

WordPress Menü Ekleme başlıklı yazımız ile WordPress üst menü ekleme, WordPress menüye sayfa ekleme, WordPress sayfaya menü ekleme gibi işlemlerinin tamamını bulacaksınız.

WordPress sitesinin profesyonel bir görünüme sahip olması ve kullanıcı deneyimi için menüler büyük öneme sahiptir. Aslında menü olayını çeşitli eklentiler ile de çözebilirsiniz ama tavsiyem site hızı için var olan menüyü kullanmak olacaktır.

WordPress Menü Ekleme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aktif olarak kullandığımız temalara yapımcı tarafından çeşitli menüler eklenmiş olabilir: Yani temadan temaya ekleyebileceğimiz menü sayısı değişebilir. Genel bir WordPress temasında aşağıdaki konumlara menüler eklenir:

  • Üst menü (Header)
  • Alt menü (Footer)
  • Kenar çubuğu menü (Sidebar)
  • Birincil Menü

Yukarıdaki saydıklarım genelde tüm temalarda oluyor ekstra olarak bazı tema geliştiricileri Nav Menüsü,mobil menü,sosyal menü,top bar menü gibi menüleri ekleyebilir.

Üst Menü (Header Menu) : Sitenin en üstünde bulunan menü. Kullanıcı deneyimi için öne çıkarılan kategoriler veya sayfalar eklenebilir.

Alt Menü (Footer Menu) : Sitenin en altında bulunan menü. Buraya iletişim,hakkımızda,gizlilik politikası,sıkça sorulan sorular eklenebilir.

Birincil Menü: Genellikle üst menü gibi olabilir veya da birden fazla menünün görevine sahip olabilir.

Ana Navigasyon (Main Navigation): Menüye eklenen kategori ve sayfalar hem üst bölümde hem de aynısı mobilde gözükür.

Sosyal Menü Social Menu) Sosyal simgeler için temaya özel eklenmiş menülerdir. Tema geliştirici bu menüye özel temaya ayar kısmı ekleyerek simgeleri ayarları,konum ayarları gibi özellikleri seçmenizi sağlar.

Kenar çubuğu menü (Sidebar Menu) Bu menüde yazıların sayfaların sağında veya solunda bulunabilir tema geliştirici yine her yazıya özel kenar çubuğuna menü eklemenizi sağlayabilir.

WordPress Menü Oluşturma

Çoğu şeyden bahsettikten sonra genel itibari ile Header,Footer ve Sidebar kısımlarını bilseniz bile emin olun çok işinize yarar.

Her neyse WordPress menü oluşturmak için admin girişi yaptıktan sonra Görünüm/Menüler sayfasına ulaşıyoruz. Eğer daha önce bir temanın demo görünümünü içeri aktardıysanız burada menüler de elemanlar görebilirsiniz. Eğer böyle bir şeyler görüyorsanız menülere tek tek girip elemanların üzerine tıklayıp Sil butonuna tıklayın. Bu sayede her şeyi sıfırdan yaparak olayı daha iyi anlayacağız.

Menüler sayfasına girdikten sonra aşağıdaki ekrana benzer bir görüntü önünüze gelecek buradan var olan bir menüyü düzenleyebilir veya da sıfırdan oluşturabilirsiniz. Biz sıfırdan oluşturacağız.

Wordpress yeni bir menü oluştur.

Yeni menü oluştur yazısına tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi Menü ismini girebileceğimiz bir ekran geliyor burayı isteğinize göre bir isim verip menüyü oluştur butonuna tıklayın.

Wordpress menü ismi oluşturma

Menü ismini girip oluşturduktan sonra menü konumunu ayarlamak ve bu menüye kategori,sayfa,özel bağlantılar verebilirsiniz. Aşağıdaki resimde yer aldığı gibi sol taraf menüye ekleyeceğiniz elemanların bulunduğu kısım, orta en alt kısımda menü konumunu ayarlayabileceğiniz yer.

Wordpress menü konumu

Ayrıca istediğiniz linki eklemek için hemen solda bulunan Özel bağlantılar kısmından Bağlantı metni: Menüde gözüken isim URL: Tıklandığında gidilecek adresi ekleyebilirsiniz.

Wordpress özel bağlantı ekle

Eğer eklediğiniz menünün üzerine gelindiğinde aşağı doğru birden fazla menünün çıkmasını istiyorsanız yani menünün üzerine gelindiğinde açılır bir menü gibi olmasını istiyorsanız,

Alt menü elemanlarını hemen Ana menü elemanlarının altına alıp biraz sağa kaydırmanız gerekiyor.

Wordpress alt menü

İşte şöyle de bir görünüme sahip oluyor:

Wordpress menü alt öğe

Umarım WordPress Menü Ekleme başlıklı yazımız işinize yaramıştır. Bizi desteklemek için bu yazıyı sosyal medya da paylaşabilirsiniz.

Sevgini paylaş

One comment

Leave a Reply