WordPress Şifre Sıfırlama

WordPress şifre sıfırlama makelesi ile şifrenizi birkaç dakika içerisinde sıfırlayabileceksiniz.

Eğer bu makaleyi şu an okuyorsanız büyük bir ihtimalle şifrenizi unuttunuz ve o kadar uğraşmanıza rağmen şifre sıfırlama linki mail adresinize gelmedi. Sorun değil aynısı kendi başıma da geldi ve deli danalar gibi sorunu arayıp durdum. WordPress admin şifresini sıfırlamak için aşağıdaki yöntemlerden herhangi biri ile %100 sonuç alacaksınız.

WordPress Admin Şifresini Sıfırlama

WordPress admin paneli şifresini birkaç yöntem ile %100 sıfırlayabilirsiniz. Bunlar:

  • WordPress admin paneli ekranından şifre sıfırlama.
  • WordPress phpMyAdmin panelinden şifre sıfırlama
  • WordPress Yönetici panelinden şifre sıfırlama

Tabi bunların arasında en garantili yöntem WordPress phpMyAdmin şifre değiştirme yöntemidir.

1. WordPress Admin Paneli Ekranından Şifre Sıfırlama

Dünyanın en çok kullanılan içerik yöntemi sistemi olan WordPress’i kullanan kişiler için admin paneli sunulmaktadır. WordPress ile varsayılan olarak gelen admin paneli ile şifre sıfırlama işlemini hemen aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.

Tabi bu yöntem için öncelikle mail adresinizi hatırlamanız gerekiyor.

WordPress admin paneline gelip hemen aşağıda yer alan ” Parolanızı mı unuttunuz? ” yazısına tıklıyorsunuz.

Wordpress giriş ekranı şifre sıfırlama

Daha sonra açılan ekranda WordPress kurulumunda yazmış olduğunuz mail adresini girip Yeni parola al yazına tıklıyorsunuz. Hemen mail adresinize şifre sıfırlama linki gelecektir. Eğer ki mail gelmedi veya da mail geldi ama şifre sıfırlama bağlantısı gelemediyse hemen bir alttaki yöntemi deniyorsunuz.

2. WordPress phpMyAdmin Şifre Değiştirme

Diğer yöntemlere göre en garantili yöntem budur. WordPress çoğu ayarı veri tabanına kaydeder. Bu veritabanı içinde siteniz ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz. WordPress veri tabanı bilgilerini bilinçsiz bir şekilde değiştirmek sitenize zarar verebilir. Bu yöntemi uygulamadan önce WordPress site yedekleme yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yedek işini hallettiğinizi farz ederek phpMyAdmin şifre değiştirme yöntemine devam ediyorum. Bu kısımı oldukta anlayabileceğiniz bir dil ile anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle cPANEL’e giriş yapıyorsunuz. cPANEL’e giriş yaptıktan sonra Veri tabanları kısmında bulunan php MyAdmin‘e tıklıyorsunuz.

cPANEL WordPress şifre değiştirme

Karşınıza gelen sayfan hemen soldan ilgili veri tabanını tıklıyorsunuz.

Wordpress phpMyAdmin

İlgili veri tabanına tıkladıktan sonra karşınıza Veritabanı tabloları gelecektir. Bu tablolardan ‘wp_users” olana girip düzenle yazısına tıklıyorsunuz.

Wordpress wp_users

Düzenle yazısına tıkladıktan sonra karşınıza hemen aşağıdaki kısım gelecek buradan ”user_pass’‘ yazısının hemen en sağındaki md5 şifreyi ”2644c75ee74cb29588dcdc3d8ae57cd7” (Tırnak işaretlerini almayın ha) olarak değiştirip git yazısına tıklıyorsunuz. Ve yeni şifreniz ‘‘wordpressrehberi’‘ oluyor.

Wordpress MD5 şifre sıfırlama

Not: Güvenliğiniz için WordPress Admin paneline giriş yaptıktan sonra kullanıcılar bölümünden şifrenizi daha güçlü bir şey yapıp değiştirin.

3. WordPress Yönetici Panelinden Şifre Sıfırlama

Eğer WordPress yönetici paneli hala açıksa eski şifreyi bilmeden şifrenizi sıfırlamak mümkün.

Hemen soldan ilk Kullanıcılar, sonra da Profiliniz bölümüne gidin. Açılan sayfadan en altta yer alan Hesap yönetimi kısmına gelip Parola oluştur yazısına tıklayıp yeni parolanızı oluşturabilirsiniz.

Umarım WordPress şifre sıfırlama işlemini başarılı bir şekilde yapmışsınızdır.

Sevgini paylaş

Leave a Reply