WordPress Site Yedekleme

WordPress site yedekleme işinin nasıl yapılacağını detaylı bir biçimde bu makalemizde bulabilirsiniz.

WordPress site yedeği genellikle herhangi bir tema,eklenti veya da olası bir Hosting ile problem çıkarsa diye yapılır. WordPress site yedeği alındığı takdirde olası bir veri kaybında bir şey olmamış gibi davranabiliriz. Yedek dosyamızı yükleyip kaldığımız yerden işlere devam edebiliriz.

Ne Zaman WordPress Site Yedeklemesi Yapılması Gerekir?

Bir WordPress sitesinin yedeğinin nasıl yapılacağına geçmeden önce neden ve ne zaman yedekleme yapılması gerektiğinden bahsedeceğim. Aslında imkanınız varsa anlık yedekleme yapılması veri kaybını en aza indirir. Tabi böyle bir imkanınız yoksa en az günlük WordPress yedekleme yapılması gerekir.

WordPress Site Yedekleme Nasıl Yapılır?

WordPress Site Yedekleme Nasıl Yapılır? sorusunu 3 farklı şekilde değindik. Bu yöntemlerden farklı olarak da ücretli sistemler ile yapabilirsiniz.

  1. WordPress otomatik yedekleme eklentileri
  2. FileZilla İle yedekleme
  3. CPanel ile yedekleme

Şimdi yukarıdaki yöntemleri detaylı detaylı anlatalım ki her yöntemi bilip WordPress Rehberi hakkında daha fazla bilgi edinin.

FileZilla Üzerinden FTP Yedek Alma ve Yedeği Yükleme

FileZilla, sahip olduğunuz sitenizin dosyalarına erişmenizi sağlayan bir programdır. Bu programı internet üzerinden aratıp indirip kurup açtıktan sonra sahip olduğunuz server’a bağlanmamız gerekiyor. Bizden sırasıyla Sonucu, Kullanıcı Adı, Parola ve Kapı Numarası istenmekte. Bu bilgileri Hosting yönetim panelinde veya da Hosting destek ekibine yazarak ulaşabiliriz.

Bu bilgilere ulaştığımızı farz ederek FileZilla ile yedek alma başlığına devam ediyorum. Bu bilgileri girdikten sonra karşınıza baya bir klasör ve dosya çıkacak buradan ‘‘public_html” klasörüne girip bu klasör içerisinde ne varsa CTRL+A yaparak hepsini seçip sonra ise hemen solda bulunan bilgisayarınızda bulunan herhangi bir konuma klasör oluşturup sürekle bırak yaparak atıyoruz.

Public_html yedek alma

İşlem dosya boyutuna göre hızlı veya yavaş sürebilir. Daha sonra bu yedek indikten sonra yine aynı ‘public_html” klasörüne gelip içinde ne varsa silip önceki yedek aldığınız dosyaların hepsini seçip ‘public_html” klasörüne atarak yedek dosyanızı yüklemiş oluyoruz.

cPANEL Üzerinden WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme

Yönetim paneli cPANEL olan bir Hosting kullanıyorsanız Yönetim panelinden veya da ”siteadresi.com/cpanel” , ”cpanel.siteadresi.com” ile yönetim paneline giriyoruz.(Siteadresi.com yazan yere hangi siteye sahipsek onun alan adı ve uzantısını yazıyoruz)

Yine kullanıcı adınızı ve şifrenizi Hosting yönetim panelinde bulabiliriz. Bulamazsanız destek sistemine yazın söylerler. Her neyse bu kısımları da yaptık farz ederek cPANEL WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme konusuna devam ediyorum.

cPanel’e giriş yaptıktan sonra karşımıza hemen aşağıdaki gibi bir ekran gelecek buradan ” Yedekleme Sihirbazı’na” giriyoruz.

cPANEL yedekleme sihirbazı

Yedekleme Sihirbazı’na girdikten sonra karşımıza Back up(Yedekleme) ve Geri Yükle gelecek. Buradan Back up(Yedekleme) olana giriyoruz

Karşımıza hemen aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor buradan ister Tam yedekleme yaparak her şeyi yedekleriz ister de Kısmi yedeklemede yer alan herhangi bir şeyi yedekleyebiliriz. Ben buradan tam yedeklemeyi seçip devam ediyorum.

cPANEL tam yedekleme

Karşımıza yedeklemenin nereye yüklenmesini ve yedekleme tamamlandığında e-posta bildirimini gönderip göndermeyeceğini seçmemizi istiyor buradan Giriş dizinizi seçip geriye kalan kısımı kafamıza göre herhangi birini seçip devam ediyoruz.

cPANEL yedek oluştur

Evet,biraz bekledikten sonra yedeğimiz indirilmeye müsait oluyor. Son adımdan bir geriye gidip veya da cPanel ana sayfaya gelip Dosya yöneticisini açıp yedek dosyamızı bulduktan sonra üstüne gelip sağ tık yapıp Download (İndir) yazısına tıklayıp indiriyoruz.

Yedeği indir

Şimdi yedek dosyamızı yüklemek için yine cPANEL ana sayfasında bulunan ”Yedekleme Sihirbazı’na” gelerek ”Geri Yükle’‘ bileşenine tıklayıp Giriş dizinini seçtikten sonra indirmiş olduğumuz dosyayı seçip Yükle diyoruz ve yedek dosyamız yükleniyor.

Yedeği yükle

WordPress Otomatik Yedekleme Eklentisi

Belkide yukarıdaki yöntemler arasında en kolayı budur. Olay tamamen şöyle işler: Yedek alınacak siteye bu eklentiler yüklenir sonra bu eklentiler ile basit bir şekilde yedek alınır. Daha sonra ister aynı siteye isterse de farklı bir alan adına yedek yüklenecekse o alan adında aynı eklentinin olması gerekir. Bu sayede yedekleme işinizi çocuk oyununa döndürebilirsiniz. Sizleri sıkmamak adına en çok kullanılan All-in-One WP Migration eklentisi ile nasıl yedek alınacağından bahsedeceğim.

WordPress okyanus gibi içerisinde birçok benzer ürünleri barındırır. Şu an anlatacağımız eklenti gelmiş geçmiş ne kadar eklenti varsa hepsinden kolay. O kadar sade ki 2-3 tıkla yedek alabiliyorsunuz. Hemen nasıl yedek alınacağına geçelim.

1- Eklentiyi WordPress panelinden Eklentiler/Yeni ekle yoluna gidip arama kutucuğuna ”All-in-One WP Migration” yazıp aratıp bulduktan sonra Hemen yükle sonra da Etkinleştirip yazısına tıklayıp aktif ediyoruz.

All-in-One WP Migration Yedekleme Eklentisi

2- Eklentiyi etkinleştirdikten sonra WordPress panelinde hemen solda eklenti ismine tıklayıp ayarlara geliyoruz.

All-in-One WP

3- Yedekleme eklentisinde şu anlık 3 tane kısım bulunmakta. Bunlar Dışa aktar, İçe aktar ve Yedeklemeler. 4- Eğer yedek alacaksak Dışarı aktar, var olan bir yedeği yüklemek içinde İçeri aktar kısmına gideceğiz. Yedeklemeler yazan yerde ise önce yedek almış olduğunuz dosyaları yönetebileceğiniz bir kısımdır.(Silme indirme gibi.) 5- Makalemizde yedek alacağımızdan bahsettiğimiz için dışarı aktar kısmına gelip Gelişmiş Seçenekler yazısına tıklayıp genişletiyoruz.

Gelişmiş Seçenekler

6- Buradan keyfinize göre yedeklenmesini istemediğimiz şeyleri seçebiliriz. Her şeyin yedeklenmesini istiyorsanız buraya hiç dokunmayın. 7- Son olarak da Dışa aktar seçeneğine tıklayıp dosya yöntemini seçiyor ve yedeğin olduğu indirme bağlantısı gelene kadar bekliyoruz. İndirme bağlantısı geldiğinde indirip lazım olduğunda da içeri aktar seçeneği ile yedeğimizi seçip yüklüyoruz.

Wordpress Yediğini İndir
Siteyi içeri aktar

Not: Bu yöntem ile şu anlık ücretsiz sürümü ile 512 MB yedek yükleyebileceğinizi ve hosting firmanızın 128 MB üstü için herhangi bir kısıtlama yaptıysa veya buna benzer bir hata alıyorsanız WordPress dosya yükleme boyutunu arttırmanız gerektiğini unutmayın.

Umarım WordPress Site Yedekleme makalesi işinize yaramıştır. Herhangi bir soru ve sorun için yorum yapabilirsiniz.

Sevgini paylaş

Leave a Reply