WordPress Tema Bulma

WordPress tema bulma olayı aslında çok basit. Bu makaleden sonra beğendiğiniz WordPress sitelerinin hangi temayı kullandığını öğrenebileceksiniz.

Yeni tema arayan kişiler genellikle önüne gelen her sitenin temasını inceler ve saatlerce para verip alacağı temayı arar durur. Hangimiz yaşamadık ki bu durumu? 😀

WordPress altyapısını kullanan bir sitenin kullanmış olduğu temanın adını öğrenmek aslında çok basit. Bu işlerden az çok anlayan kişiler temanın adını yapımcısını değiştirse de tema kodlarından her şeyi kaldırması baya bir zor.

WordPress Tema Adını Öğrenmek

Bir sitede kullanılan WordPress temanın adını yapımcısını ve diğer bilgileri öğrenmek istiyorsanız hemen aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini deneyebilirsiniz.

1- Site Koduna Bakıp Tema İsmini Bulma

Hemen korkmayın herhangi bir kod bilgisi gerektirmeden bu yöntem ile temanın ismini bulabilirsiniz 😀

Wordpress bir sitenin tema ismini bulma
 • Temasını beğendiğiniz sitenin ana sayfasına gelip CTRL+U tuşuna basın veya sağ tık yaparak ”Sayfa kaynağını görüntüle”yazısına tıklayın Karşınıza sitenin kaynak kodları gelecek.
 • CTRL+F tuşuna basıp arama kutucuğunu açtıktan sonra ”themes” sözcüğünü aratın.
 • Karşınıza hemen bu sözcükten sonra tema ismi çıkacaktır o çıkan tema ismi bir Google amca da aratın eğer öyle bir tema yoksa büyük bir ihtimal tema ismini kurnaz arkadaş değiştirmiştir.

Eee bu halde yapabileceğimiz bir şey yok mu? Var tabi,öyle kolay pes etmek yok!

Aynı sayfaya tekrar gelin farz edin ki tema ismini bulamadınız şöyle yapın o zaman: Hani biraz önce themes sözcüğünden sonraki yer tema ismi demiştim ya oraya kadar kopyalayın sonuna style.css ekleyip tarayıcı sekmesinde aratın bakalım.

Wordpress tema bulma
WordPress tema bulma

Karşınıza şöyle bir sayfa gelecek işte her şey ortada! Tabi eğer buna benzer bir sayfa gelmesine rağmen düzenlenmiş de olabilir eğer öyleyse sayfa kaynak kodlarına girip sağa sola baya bir bakmanız lazım.

Ha şimdi aklıma geldi birde bazı tema yapımcıları tema içerisine temanın ekran görüntüsü atıyor belki tema ismini gizleyen arkadaş unutmuş olabilir son olarak da bunu deneyebilirsiniz.

Yukarıda kaynak kodlarını görüntüledikten sonra themes yazarak tema klasör ismini göstermiştik o klasör isminden sonra ”screenshot.jpg” ekleyin temanın ismi bı görselde çıkabilir. Çıkmazsa zaten ya değiştirilmiş yada böyle bir resim sonucu da yoktur.

Örnek: https://wpogren.com/wp-content/themes/jannah/assets/fonts/fontawesome/fontawesome-webfont.woff2 Buradan tema ismini de dahil edip sonuna ”/screenshot.png” ekliyoruz.

Olması gereken: https://wpogren.com/wp-content/themes/jannah/screenshot.jpg

Adresi tarayıcı sekmesinden aratınca tak diye tema ismi karşınıza çıkıyorsa çok şanslısınız. (Bu işlere yeni başlamış olabilir veya da kafanız dağınık olabilir yukarıda bizim kendi sitemizin alan adı yazıyor onu beğendiğiniz sitenin alan adı yapmayı unutmayın.)

2- WordPress Tema Sorgulama Siteleri

Aslında bu siteler yukarıdaki kaynak kodları ile yaptığımız işlemleri ilgili kutucuğa site adresini yazınca otomatik yapıyor. Yine de bu tarz sitelere bir şans vermek gerekir sonuçta tema gizleme olayını bilip buna karşı gelişmiş bir kod kullanıyor olabilirler.

 1. https://www.wpthemedetector/
 2. https://www.codeinwp.com/find-out-what-wordpress-theme-is-that/
 3. https://www.isitwp.com/
 4. https://whatwpthemeisthat.com/
 5. http://scanwp.net/
 6. https://whatcms.org/
 7. http://wpdetector.com/
 8. https://smallseotools.com/wordpress-theme-detector/
 9. https://satoristudio.net/what-wordpress-theme/

Umarım sizi sıkmadan wordpress tema bulma yöntemini anlatabilmişiyimdir.

Sevgini paylaş

Leave a Reply