WordPress Tema Nasıl Yüklenir?

WordPress Tema Nasıl Yüklenir? Sorusunu geniş bir şekilde ele aldık.

WordPress sitenize ücretli ve ücretsiz şekilde istediğiniz herhangi bir temayı yükleyebilirsiniz. Biz her zaman olduğu gibi bu makalemizde farklı farklı WordPress Tema Kurulumunu nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

WordPress Tema Kurulumu

WordPress sitenize aşağıdaki yöntemlerin herhangi birini uygulayıp başarılı bir şekilde indirmiş olduğunuz temayı yükleyebilirsiniz.

  • WordPress Tema dizininden.
  • WordPress yönetim  panelinden.
  • FTP istemcisinden.

Daha fazla WordPress’i anlamak mı istiyorsunuz? O zaman sizi WordPress Rehberi sayfasına alalım.

WordPress Tema Dizininden Tema Kurulumu

WordPress sitenizde kullanabileceğiniz birçok ücretsiz temayı yönetim panelinde bulabilirsiniz. Çoğu ücretsiz tema SEO uyumlu olmayabiliyor veya da bazı şeyleri kısıtlı olabilir. Tema yapımcısı bir temayı ücretsiz bir şekilde burada yayınlıyor ve bazı özelliklerini kapatıyor. Nedeni de ücretli sürümünü kullanıcılara aldırmak 😀 Bende dahil çoğu büyük site ücretli tema kullanmakta. Elinize para geçince ücretli bir temaya geçmenizi öneririm.

1. WordPress yönetim panelinden sırasıyla Görünüm/Temalar yolunu takip ediyorsunuz.

Wordpress dizininden tema kurulumu

2. Karşınıza kullanmış olduğunuz tema ve yüklü temaları görebileceğiniz bir sayfa açılacak. Buradan Yeni ekle butonuna tıklıyorsunuz. Ve karşınıza gelen binlerce temadan herhangi birini seçip ister Temayı direk kurabilir ister de ön izleme yaparak temanın sitede nasıl durduğunu görebilirsiniz.

wordpress temalar yeni ekle
wordpress tema kur

WordPress Yönetim Panelinden Elle Tema Yükleme

Başlıktan da anlayacağınız üzere herhangi bir yerden indirmiş olduğunuz temaları Görünüm/Temalar yoluna gittikten sonra sırasıyla önce Yeni ekle butonuna tıklayıp biraz bekledikten sonra Tema yükle butonuna tıklıyorsunuz.

Karşınıza Tema dosyasını.zip biçiminde yükleyebileceğiniz bir sayfa açılacak. Güncel wordpress tema indir adresinden indirmiş olduğunuz temanın .zip halini seçip Hemen Yükle butonuna bastıktan sonra temanız kısa bir süre içerisinde yüklenecektir. Daha sonra yüklediğiniz temayı isteğinize göre istediğiniz zaman etkinleştirip kullanabilirsiniz.

FTP İstemcisi Üzerinden WordPress Tema Kurulumu

Bazen ne kadar uğraşırsanız uğraşın tema dosyanızı WordPress panelinden yüklerken hata alabilirsiniz. Bunun birçok nedeni olabilir. En çok karşılaşılan sorunlardan biri ise kullanmış olduğunuz Hosting firmasının WordPress dosya yükleme limiti kısıtlamasıdır. Bu gibi durumlarda FTP İstemcisi Üzerinden veya da cPANEL dosya yöneticisinden kolay bir şekilde bu sorunu çözebilirsiniz.

1.Öncelikle indirmiş olduğunuz veya indireceğiniz tema .zip şeklinde yüklenir eğer temanız da bu şekilde sıkıştırılmış sa bunu dışarı çıkarın.

Wordpress temayı dizine çıkar

2. Ben,Barındırma hesabıma bağlanmak için FileZilla kullanıyorum. FTP bilgilerini girip Hızlı bağlan butonuna tıkladığım anda karşıma gelen klasörlerden public_html olana giriyorum.

FTP Public_html

3. public_html veya da farklı panel kullanıyorsanız httpdocs olabilir. Her neyse burada hangisi gözüküyorsa kök dizine giriyorsunuz. Sonra /wp-content/themes klasörüne gelip dışarı çıkarmış olduğunuz temayı sürükle bırak ile klasörle birlikte buraya yüklüyorsunuz.

ftp ile tema yukleme

4. WordPress tema yükleme işini başarılı bir şekilde yaptığımıza göre WordPress panelinden Görünüm/Temalar kısmından yüklemiş olduğumuz temayı istediğimiz zaman Etkinleştir butonuna tıklayıp kullanabiliriz.

Wordpres tema nasıl yüklenir? makalesi ile indirmiş olduğunuz temaları kolayca yükleyebileceğinizi öğrendiniz. Herhangi bir soru veya sorunu hemen yorumlar kısmında bildirmeyi ihmal etmeyin.

Sevgini paylaş

Leave a Reply